Hazımsızlığın Nedeni Safra Kesesi Olabilir

Safra kesesi taşları, toplumumuzda en sık görülen hastalıklardan biridir. Genetik faktörler dışında beslenme alışkanlıklarıyla da doğrudan ilişkisi olan safra kesesi taşı eğer küçükse safra kanalını tıkadığı için daha ciddi sorunlar doğurabilir. Yani bilinenin aksine küçük olması iyi bir şey değildir.

Safra kesesi taşları karın ağrısı (mide bölümünde), hazımsızlık, gaz sancısı ve şişkinlik gibi şikayetlerle kendini belli edebilir. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalıkta obeziteye yatkınlık, yüksek kolesterol ve açık tenli olmak gibi risk faktörleri bulunur. Bazı safra kesesi taşı olan hastalarda kilo kaybı görülebilir.

Toplumda azımsanmayacak kadar çok kişide hazımsızlık ve şişkinlik sorunları vardır. Bu kişilerin birçoğu da şikayetlerinin nedenini bilmez, hatta araştırma yoluna gitmez. Araştırmayı tercih edip doktora başvuranların önemli bölümünde hazımsızlık ve şişkinlik şikayetlerinin altında safra kesesi hastalıkları olduğu saptanır. Öte yandan bazı hastalıklar da safra kesesi taşlarının oluşturduğu semptomlara benzer belirtiler meydana getirebilir. Bağırsak hastalıkları, reflü, gastrit, mide fıtığı ve kalp krizi gibi hastalıklarla safra kesesi hastalıklarını ayırmak gerekir.

Safra Kesesi Taşı Oluşmasını Nasıl Engelleriz?

Safra kesesi taşı oluşmasında beslenme alışkanlıklarının rolü büyüktür. Özellikle aşırı yağlı besinler taş oluşumuna neden olabilir. Kızartma ve hamur işi beslenmeden uzak durmak gerekir. Yüksek kolesterol de taş oluşumuna zemin hazırlar. Safranın içindeki kolestrol ve su dengesindeki bozulmalar taşa yola açabilir. Kolesterol yüksekse ve hasta çok su içmiyorsa risk artar.

Küçük Taşlar Daha Tehlikelidir

Küçük çaplı safra kesesi taşları önemsenmelidir. Eğer önemsenmezse safra kesesi iltihaplanabilir, safra kanalı tıkanarak sarılık, kolanjit gibi durumlarla karşılaşılabilir, pankreas kanalı tıkanarak penkreatit meydana gelebilir. Hatta safra kesesi kanalındaki uzun süreli iltihaplanmalar sonucu safra kesesi kanserine dahi neden olabilir. Bu yüzden safra kesesindeki küçük çaplı taşlar büyüklere oranla daha ciddi sorunlara meydana getirebileceği için daha çok önemsenmelidir.

Online Randevu