Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma ve Estetik Ameliyat

Obezite ameliyatı vücut kitle indeksi 40'ın üzerinde olan ya da 35'in üzerinde olup ek hastalıkları bulunan kişilere yapılır. Yani obezite ameliyatı olan bir kişi aşırı kiloludur. Bu kiloların kaybı demek vücutta sarkma ya da hacim kaybı gibi değişikliklere neden olabilir. Tabi bu hastanın kilosuna, yaşına ve fizyolojik durumuna göre değişebilir. Özellikle hızlı kilo kaybı yaşandığı dönemlerde hastada hem kilo vermenin mutluluğu olurken hem de meydana gelebilen sarkmalar moralini bozabilir. Ben hastalarıma her zaman “önemli olanın sağlığınızı bozan obezitenin tedavi edilmesi olduğunu, sarkma gibi diğer problemlerin obezitenin yanında çok basit sorunlar olduğunu” söylerim.

Sarkmaların Önüne Nasıl Geçilir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz; dengeli kilo verildiğinde sarkmalar ciddi boyutta olmayabilir. Sarkmaların önüne geçmek için öncelikli yapılması gereken şey obezite ameliyatı sonrası ne kadar zayıflayacağım yazısında belirttiğimiz gibi sağlıklı zayıflamaktır. Bunu da sağlıklı beslenerek, düzenli spor yaparak ve hekimin önerilerine harfiyen uyarak başarabiliriz. Bunun dışında sıkılaşmaya yönelik egzersizlerle sarkmaların ve hacim kayıplarının önüne geçilebilir. Burada profesyonel bir destek almak son derece faydalı olacaktır. Eğer söylediklerimiz başarılmamışsa ya da fayda sağlamamışsa ve hasta sarkmalardan şikayetçiyse vücut şekillendirmeye yönelik operasyonlara başvurulabilir.

Estetik Operasyondan Önce Dikkat

Eğer vücudunuzu toparlamak için estetik operasyona karar vermişseniz bir noktaya çok dikkat etmeniz gerekir. Obezite ameliyatından sonra kilo verme sürecinin bittiğinden emin olunmalıdır. Çünkü estetik operasyondan sonra kilo verme süreci devam ederse tekrar sarkmalar meydana gelebilir.

 

Online Randevu