Karaciğeri Korumanın Yolları

Karaciğerde bir yetmezlik söz konusu olduğunda hayat kalitesinin bozulmasından ölüm tehlikesine kadar giden tablolarla karşılaşabiliyoruz. Hayati tehlikeden sıyrılmak için organ nakli yapılması gerekiyor. Bu nedenle karaciğer sağlığını korumak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Karaciğer kendini koruyabilen ve iyileştirebilen bir organdır. Ona zarar verecek hareketlerden kaçınarak karaciğer hastalıklarından korunabiliriz.

Karaciğer Yetmezliğinden Nasıl Korunacağız?

  1. Hepatit aşısı olacağız.
  2. Aşırı alkol tüketmeyeceğiz.
  3. Kilo almayacağız.
  4. Doğuştan gelen hastalıkları ihmal etmeyeceğiz.

Karaciğer yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biri hepatit virüsüdür. Bu riski hepatit aşısı ile önleyebiliriz ancak hepatit virüslerine karşı aşı yaptırarak kendisini korumaya alan bir kişi farkında olmadan Hepatit B ve C virüslerine yakalanabilir. Kuaförde, dişçide, ortak kullanım alanlarında hiç tanımadıkları kişilerden bu virüsleri bulaştırabilirler.

Son yıllarda alkol tüketiminin artmasına paralel olarak karaciğer hastalıklarında da aynı oranda artış gözlemleniyor. Aşırı alkol tüketildiğinde, zamanla hem kişinin yaşam kalitesi bozulur hem de siroza ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Sirozun neden olduğu karaciğer yetmezliğinin tek tedavisi de organ naklidir.

Karaciğerinizi henüz sağlıklıyken korumanız en doğrusudur. Ancak ne zaman ki karaciğerde bir problem olduğu öğreniliyor o zaman yöntemler aranmaya başlanıyor. Halbuki sağlıklı beslenerek ve düzenli spor yaparak sadece karaciğer değil tüm vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Düzensiz beslenmek, hareketsiz yaşamak ve buna bağlı olarak aşırı kilo almak karaciğerin yağlanmasına neden olur. Bu da ilerde karaciğer yetmezliğine yol açabilir.

Doğuştan gelen demir ve bakır eksiklikleri ve metabolizma bozuklukları karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Erken yaştaki genetik bozuklukların teşhis edilmesi karaciğer hastalıklarını önlemek için önemlidir.

 

Online Randevu