Karaciğer kist hidatiği halk arasında köpek kisti olarak bilinir. Hayvanlardan insana geçer ve ciddi bir hastalıktır. Karaciğer kisti bir tür parazit hastalığıdır. Parazitler kurt, çakal, köpek gibi hayvanların bağırsaklarında yaşar. Dışkı ile atılan parazit yumurtaları büyük ve küçükbaş hayvanların bağırsaklarına su ve ot yoluyla geçebilir. İnsanlar da parazit yumurtalarını ağız yoluyla alabilir. Bağırsağa giden yumurtalar açılır ve genellikle (yüzde 80 oranında) karaciğere yerleşir. Böylece karaciğerde kistler meydana gelir. 

Karaciğer kisti insandan insana bulaşmaz ve insan dışkısında bulunmaz. Ancak ve ancak parazit yumurtası bulaşmış kirli gıdaların ağız yoluyla alınması sonucu insana geçer. Hastalık karaciğerde bir hasar oluşturmaz ancak bakterilerin üremesi sarılığa, delinmeye, yırtılarak alerjik reaksiyonların uyandırılmasına ve kist içeriğinin tüm karın boşluğuna yayılmasına neden olabilir. Bu durumlar hastalıkla mücadeleyi güçlendirir.

Karaciğer Kistinin Belirtileri

Karaciğer kistleri genellikle şikayete yol açmaz ve birçoğu iyi huyludur. Belirti göstermeyen kistler çoğunlukla küçük kistlerdir. Ancak kist büyüdükçe karın bölgesinde birtakım şikayetler meydana gelebilir:

  • Karın ağrısı (Özellikle karnın sağ üst kısmında hissedilir)
  • Dolgunluk, şişkinlik hissi (Yine sağ üst kısımda)
  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Sindirim problemleri
  • Safra sıvısının tıkanması ve enfeksiyon

Karaciğer Kisti Tedavisi

Karaciğer kistinin ilacı ya da başka bir ameliyatsız tedavi yöntemi yoktur. Tek tedavi yolu cerrahidir. Ameliyatla karaciğerdeki kistlerin alınması gerekir. Cerrahi yöntem kistin büyüklüğüne, yerine ve sayısına göre değişiklik gösterebilir. Uygun hastalarda laparoskopik cerrahi uygulanır.

 

Online Randevu